Milli yürüyüşçü Salih Korkmaz, başarılarına devam ediyor. 22 yaşındaki Avrupa U23 ikincisi Korkmaz, Belarus’ta katıldığı yarışta 20 kilometre yürüyüşte Türkiye rekoru kırarken, Olimpiyat barajını da geride bıraktı.

Önümüzdeki yıl yapılacak olan Olimpiyat Oyunları’na doğru ilerlerken, atletizmde kotalar gelmeye devam ediyor. Türkiye’nin Tokyo 2020’ye kayıt yaptıran onuncu atleti Salih Korkmaz oldu. Korkmaz, Belarus’un başkenti Minsk’te katıldığı Belarus Uluslararası Yürüyüş Şampiyonası’nda 1:20:34 yürüyerek hem kendisine ait Türkiye büyükler ve U23 rekorlarını kırdı, hem de 1:21:00’lik Olimpiyat barajı geçti.

Korkmaz, geçen ay Gavle’deki Avrupa U23 Şampiyonası’nda ikinci olurken, 1:21:32’ye indirdiği Türkiye rekorunu yaklaşık bir dakika geliştirdi. Salih, bu mesafede 2019 yılı içinde üçüncü kez rekor kırdı.

Salih Korkmaz, önümüzdeki yıl IAAF Yürüyüş Dünya Kupası’nın yapılacağı Minsk’te test yarışı olarak yapılan bu şampiyonada gösterdiği performansla, gözünü gelecek ay Doha’daki Dünya Şampiyonası’na çevirdi.

Yarışta mücadele eden diğer Türk atlet Şahin Şenoduncu ise 1:23:40 ile mücadeleyi tamamladı.