Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 100. yıl dönümü nedeniyle rekor bir katılımla gerçekleşen 84. Büyük Atatürk Koşusu, başkentte yapıldı. Yarışı erkeklerde Getaye Gelaw, kadınlarda ise Semra Karaslan kazandı.

Türkiye Atletizm Federasyonu’nun en eski gelenekleri arasında bulunan Büyük Atatürk Koşusu’nun 84’üncüsü, Dikmen ile Ankara Garı arasındaki 10.8 kilometrelik parkurda yapıldı. Gazi Mustafa Kemal’in 1919’da Anadolu’da Milli Mücadele’yi başlatmasının ardından Ankara’ya gelmesinin yıldönümünde 1936’dan bu yana yapılan koşu, bu yıl rekor bir katılımla gerçekleşti.

Startını Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun verdiği bu yılki yarışta güzel bir mücadele yaşandı. Yarışa 1500’ün üzerinde atlet katılırken, birincilikleri erkeklerde Ankara BŞB EGO Spor’dan Etiyopyalı Getaye Gelaw, kadınlarda ise Beşiktaş’tan Semra Karaslan kazandı.

Erkekler yarışında dördüncü kilometreden itibaren liderliği alan Gelaw, Gar’ın önündeki finişe 29 dakika 4 saniyede ulaştı. İkinciliği Fenerbahçe’den Süleyman Bekmezci alırken, Saffet Elkatmış ise üçüncü oldu.

Kadınlarda ise ilk kez bu koşuda yer alan Semra Karaslan, dokuzuncu kilometreyle birlikte yerleştiği liderliği bırakmadı ve 34:17 ile birinci oldu. Daha önce iki kez bu koşuyu kazanan bir başka milli atlet Elif Karabulut-Dağdelen ikinci, Fatma Arık ise üçüncü sırayı elde etti.

Yarış sonrasında ödül töreni Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleştirilirken, dereceye giren atletlere para ödülleri ve kupaları takdim edildi. Törene Spor Genel Müdür Yardımcısı Murat Kocakaya, TAF Başkanı Fatih Çintimar ve eski federasyon başkanı milli atletler Semra Aksu, Mehmet Yurdadön gibi isimler de katıldı.

84. BÜYÜK ATATÜRK KOŞUSU – TÜM SONUÇLAR

FOTO GALERİ