Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Atletizm Federasyonu, Macera Akademisi iş birliğinde; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı, şampiyon atletler ve ünlü isimlerin katılımıyla gerçekleştirilecek dijital koşu projesiyle bu geceden itibaren kutlamaya başlıyor.

Türkiye 24 saat koşu rekorunun sahibi ultra maraton koşucusu Aykut Çelikbaş, “19 Mayıs 1919 Koşusu”nu 19 saat, 19 dakika hiç durmadan koşarak tamamlayacak. Aykut Çelikbaş’a dünya ve Avrupa şampiyonu Ramil Guliyev, Türkiye rekortmeni Eda Tuğsuz, Avrupa şampiyonu ve Olimpiyat madalyası sahibi Yasmani Copello Escobar, U23 Avrupa şampiyonu Necati Er ve U23 Türkiye rekortmeni Tuğba Danışmaz gibi şampiyonların yer aldığı 46 milli atlet, farklı branşlardan sporcular ve sürpriz konuklar, “19 Mayıs Bayrak Koşusu” ile 19 dakikalık sürelerle, dev bir prodüksiyonla gerçekleşen canlı yayında eşlik edecekler. Tarihe geçecek dijital anma koşusuna 12 ülkeden, 64 şehirden yüzlerce katılım oldu. 19-25 Mayıs tarihleri arasında binlerce kişinin sanal ortamda koşup bayram coşkusunu yaşayacağı “Gençlik Haftası Sanal Yarışları“ ile devam edecek.

19 Mayıs 1919 Koşusu ultra maraton koşucusu Aykut Çelikbaş’ın 18 Mayıs’ı 19 Mayıs’a bağlayan gece 00:00’da start alması ile başlayacak. Sports TV, S Sport ve Türkiye Atletizm Federasyonu YouTube kanalı üzerinden canlı yayınlanacak “19 Mayıs 1919 Koşusu”, toplamda 19 saat, 19 dakika sürecek.

Türkiye 24 saat koşu rekorunun sahibi ultra maraton koşucusu Aykut Çelikbaş, “19 Mayıs 1919 Koşusu”nu 19 saat, 19 dakika hiç durmadan koşarak tamamlayacak. Çelikbaş’a 46 milli atlet, farklı branşlardan sporcular ve sürpriz konuklar, “19 Mayıs Bayrak Koşusu” ile 19 dakikalık sürelerle canlı yayında eşlik edecekler. Milli atletler, farklı branşlardan sporcular ve ünlü isimler buluşacak.

Koşuya kayıt yaptıran T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu ve Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar’ın yanı sıra 46 milli atlet, farklı branşlardan sporcular ve etkinliğe kayıt yaptıran 400’e yakın sporsever bir bayrak yarışı kurgusunda eşlik edecek.

Bu unutulmaz etkinliğe katılacak milli atletlerin arasında dünya ve Avrupa şampiyonu Ramil Guliyev, Türkiye rekortmeni Eda Tuğsuz, Avrupa şampiyonu ve Olimpiyat madalyası sahibi Yasmani Copello Escobar, U23 Avrupa şampiyonu Necati Er ve U23 Türkiye rekortmeni Tuğba Danışmaz gibi isimler yer alacak.

19 Mayıs 1919 Etkinlik ve Yayın Programı:

18 Mayıs 2020 Pazartesi / 23:30
Canlı yayın başlangıcı. Koşu öncesi hazırlıkları ve yayına dahil olacak özel konuklarla röportajlar.

19 Mayıs 2020 Salı /  00:00-19:19
Aykut Çelikbaş’ın 19 saat 19 dakikalık koşusunun başlamasını takip eden süreç içinde, kayıtlı bayrak koşucularının ve ünlü isimlerin belirli sürelerle yayına bağlanmaları.

Projeye destek veren kurum ve kuruluşlar
T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Atletizm Federasyonu ve Macera Akademisi, MCR RaceSetter, Türk Kızılayı, Türkiye Atletizm Eğitim ve Yardımlaşma Vakfı, Sports TV, S Sport, Sweaters, PT Academy, Technogym, Plus Timing, NiobeWeb, ON İletişim, ItsCreat ve Baran Ambulans.