Geçen yıl dünyanın en hızlı yarı maraton parkuru olarak tescil edilen İstanbul Yarı Maratonu, 27 Mart Pazar günü koşulacak.

Kenyalı yıldız Ruth Chepngetich’in geçtiğimiz yıl dünya yarı maraton rekorunu kırdığı İstanbul Yarı Maratonu’nun 16’ncısı 27 Mart 2022 Pazar günü koşulacak. Yine dünyaca ünlü isimlerin yer alacağı yarışta yeni rekorlar bekleniyor.

Yenikapı ile Eyüp arasında koşulacak olan yarışın 21 Mart Pazartesi günü yapılan son basın toplantısında katılımla ilgili son bilgiler verildi. Toplantıya TAF Başkanı Fatih Çintimar ile birlikte Spor AŞ Genel Müdürü Renay Onur, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Can Akın Çağlar ve Aktif Bank Genel Müdürü Ayşegül Adaca katıldı.

İstanbul Yarı Maratonu’nda aralarında 58:26’lık derecesi olan Kenyalı Daniel Mateiko da dahil olmak üzere 1 saatin altında koşan tam dokuz atlet bulunuyor. Erkekler elit grup içinde milli atletler Aras Kaya, Ramazan Özdemir, Murat Emektar, Onur Aras, Halil Yaşın, Ahmet Alkanoğlu, Hüseyin Can, Ömer Alkanoğlu, Kenan Sarı, Mahsum Değer, Ramazan Baştuğ da yer alacak. Ayrıca İslam Taşçı, Ömer Amaçtan ve Süleyman Bekmezci de ilk kez yarı maraton koşacaklar.

Kadınlarda ise Olimpiyat ikincisi ve dünya şampiyonu Kenyalı yıldız Hellen Obiri, üst üste ikinci kez İstanbul’da koşacak. Resül Hayme Yarı Maratonu’nda 1:04:22’lik bir derecesi bulunan Obiri, geçen yıl üçüncü olduğu İstanbul’da bu kez şampiyonluk için yarışacak.

Kadınlar yarışında Dünya Yarı Maraton Şampiyonası yedincisi ve Türkiye rekortmeni Yasemin Can’ın yanı sıra Yayla Günen, Fatma Karasu, Esma Aydemir, Meryem Erdoğan, Büşra Nur Koku, Bahar Atalay, Sabriye Güzelyurt, Nuran Satılmış, Dilek Öztürk ve Gizem Nur Keskin de elit grup içinde koşacak.