Kolombiya’nın Cali kentindeki Dünya U20 Şampiyonası için hazırlıklarını tamamlayan Türkiye Milli Takımı, 30 Temmuz’da bu ülkeye gidiyor.

Dünyanın en önemli atletizm şampiyonaları arasında bulunan Dünya 20 Yaş Altı Atletizm Şampiyonası, 1-6 Ağustos günlerinde Cali’de yapılacak. Daha önce Dünya U18 Şampiyonası da düzenleyen kentte bu kez 170’e yakın ülkeden 1500 atlet mücadele verecek.

Türkiye, bu zorlu şampiyonada 10 atletle madalya arayacak. Geçtiğimiz yıl Nairobi’de bir altın, bir gümüş ile önemli bir başarı elde eden Ay-yıldızlı takım, bu yılki organizasyondan da madalyayla dönmeyi hedefliyor. Nairobi’de gülle atmada gümüş madalya alan Pınar Akyol, bu yıl bir kez daha Dünya U20 Şampiyonası’nda yarışacak.

400 metre engellide bu sezon koştuğu 49.59’luk derecesiyle dünya listesinde dördüncü sırada bulunan İsmail Nezir, geçen yıl Berke Akçam’ın kazandığı bu branşta Türkiye’ye yine madalya getirmek için ter dökecek.

Erkekler 10,000 metre pist yürüyüşte ise Mazlum Demir şampiyonluk adayları arasında bulunuyor. Bu şampiyonaya ikinci kez katılacak olan Mazlum, Cali’ye giderken bu yılki 40:42.09’luk derecesiyle dünya listesinde bu yaş grubunda birinci sırada yer alıyor.

Bu sezon ilk kez milli takım forması giyecek olan Anthony Smith ise 200 metrede final kovalayacak. Eski milli atlet Teoman Smith’in oğlu olan Birleşik Devletler doğumlu Smith, Türk Milli Takımı’yla ilk ciddi sınavını Cali’de verecek.

Cali yolcusu olan ekipte yer alan milli atletler ve branşları şöyle:

Emre Çiftçi – çekiç atma
Anthony Smith – 200 metre
Hayrettin Yıldız – 10,000m yürüyüş
İsmail Nezir – 400m engelli
Mazlum Demir – 10,000m yürüyüş
Mesut Bülbül – Üç adım atlama
Pınar Akyol – Gülle atma
Dilek Koçak – 800 metre
Emine Ceylan – 10,000m yürüyüş
Pelinsu Şahin – 3000m engelli