Ülkemizin en eski spor kurumları arasında bulunan Türkiye Atletizm Federasyonu, 15 Ağustos’ta 100 yaşını doldurdu.

Türkiye Atletizm Federasyonu, resmi kuruluşu olan 15 Ağustos’ta 100 yaşını doldurdu. 1922’de Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı’nın İstanbul’daki toplantısında Ali Seyfi Bey’in atletizm birimine ilk başkan olarak seçilmesiyle resmi bir kimliğe kavuşan Türkiye Atletizm Federasyonu, bir asrı devirdi.

Federasyon öncesi dönemde 1908’de ve 1912’de temsil edilen Olimpiyat Oyunları’na 1924’ten itibaren Türkiye Atleitzm Federasyonu kimliğiyle katılan Türk atletleri, 1930’dan itibaren Balkan, 1950’den itibaren Avrupa Şampiyonaları’nda boy gösterdiler.

Geride kalan 100 yılda Olimpiyat Oyunları’nda üç madalya, Dünya Atletizm Şampiyonası’nda dört madalya, Avrupa Şampiyonası’nda 28 madalya, Akdeniz Oyunları’nda 108 madalya elde eden Türk atletleri, geçmişten günümüze Türk bayrağını yüzlerce kez şerefle göndere çektirme başarısı gösterdi.

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Avrupa Atletizm Şampiyonası için bulunduğu Münih’te konuyla ilgili görüşlerini açıkladı. Başkan Çintimar, “Böylesine köklü bir kurumun 10 yıldır başkanlığını yürüttüğüm ve bu saygıdeğer camiaya hizmet ettiğim için kendimi şanslı sayıyorum. Atlet olarak yıllarımı verdiğim atletizmi, yönetici olarak bugün hep birlikte çok önemli bir noktaya taşımanın gururu içindeyim. Türk atletizmi şeref dolu 100. yılında yoluna emin adımlarla gidiyor. Bunu bu yıl yapılan organizasyonlarda defalarca gösterdik, şimdi de Münih’te bir tarih daha yazmaya geldik. Sözümüz var; Olimpiyat altını Türkiye’ye gelecek demiştik, onu da inşallah 2024’te getireceğiz” diye konuştu.

Türkiye Atletizm Federasyonu, 100. kuruluş yıldönümü etkinliğini Münih’teki Avrupa Şampiyonası dönüşü Ağustos ayı içinde gerçekleştirecek.