Dünya Atletizm Birliği (World Athletics), web sitesinde yayınladığı bir tarihçe yazısıyla Türk atletizminin 100. yaşını kutladı.

World Atletics’in web sitesinde zengin atletizm tarihine adanan MOWA (Museum of World Athletics) bölümünde Türk atletizminin 100 yılı üzerine bir yazı yayınlandı. Phil Munshull imzasıyla yayımlanan kutlama yazısı “Curel’den Can’a Türk atletizminin kısa tarihçesi” başlığını taşıyor. WA, yazıyı sosyal medya kanallarında Türkçe “İyi ki doğdun” mesajıyla duyurdu.

Türkiye’de atletizmin ilk uygulayıcısı olarak bilinen Galatasaray Lisesi’nin 1870’li yıllardaki beden eğitimi öğretmeni Mösyö Curel’den başlayarak günümüzdeki şampiyonlar Yasmani Copello, Yasemin Can ve Ramil Guliyev’e kadar pasajlar halinde Türkiye’de atletizmin kısa bir hikayesinin anlatıldığı makalede Ruhi Sarıalp ve İsmail Akçay gibi efsanelere de özel olarak vurgu yapılıyor.

Yazıda ayrıca, günümüzde 200 bin lisanslı atleti ile güçlü bir geleneği sahip olduğu belirtilen Türk atletizminin önümüzdeki mart ayında Ataköy’de düzenleyeceği Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası ile bir kez daha sahne önüne çıkacağı da vurgulanıyor.

World Athletics’teki yazıya bu linkten ulaşabilirsiniz.