Duyuru

GSB ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Arasında İmzalanan İş Birliği Protokolü

GSB ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Arasında İmzalanan İş Birliği Protokolü


Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Vakıf Üniversiteleri arasında imzalanan Mutabakat Metni kapsamında Vakıf Üniversitelerinde burslu okuyacak milli sporcularla ilgili olarak Bakanlığımız ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı arasında 29 Kasım 2022 tarihinde yapılan İş Birliği Protokolünün "Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının Yükümlülükleri" başlıklı 6.maddesinin 2. fıkrasına 5. ve 6. bentler eklenerek;

"6.2.5. Yükseköğretim Kurulu tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Vakıf Üniversiteleri arasında imzalanan "Mutabakat Metnine" göre milli sporcu bursu ile öğrenci alan Vakıf Üniversitelerine aldıkları milli sporcu öğrenci sayısının tamamı kadar ilave öğrenci kontenjanı takip eden öğretim yılında verilir. Bu madde 2023-2024 eğitim öğretim yılında bir önceki eğitim-öğretim döneminde alınan öğrenci sayısı dikkate alınarak uygulanır.

6.2.6. Vakıf Üniversiteleri 2023-2024 eğitim-öğretim yılından itibaren azami 15 milli sporcu öğrenci kontenjanı kullanacaktır." hükümleri getirilmiştir.

Bu kapsamda, vakıf üniversitelerinin 2023-2024 eğitim-öğretim yılından itibaren azami 15 milli sporcu öğrenci kontenjanı kullanacak olması ve bazı vakıf üniversitelerinin spor branşı tercihleri de söz konusu olabileceğinden, milli sporcu öğrencilerin herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için, YKS puanı ile yerleşmeyi planladığı vakıf üniversitelerinin tercih sıralamasını gerçekleştirmeden önce ilgili vakıf üniversitesi ile ön görüşme yapması gerekmektedir. Ön görüşme neticesinde, görüşmenin olumlu geçmesi halinde vakıf üniversitesi tarafından ilgili sporcu öğrenciye, öğrencinin Yükseköğretim Kurulu tarafından tahsis edilecek 15 milli sporcu öğrenci kontenjanı içerisinde yer aldığına ve kaydının kabul edileceğine dair bir yazı verilmek suretiyle milli sporcu öğrenci adına kontenjan rezerve edilecek ve YKS puanı ile yerleşmesi halinde kayıt işlemleri gerçekleştirilecektir.


Yayın Tarihi : 1.06.2023 16:49:12
Sponsorlarımız
Bağlı Olduğumuz Kuruluşlar


Türkiyedeki en popüler spor dallarından biri olan atletizmde 2023 itibariyle yaklaşık 7 bin 400 kulüp, 341 bin lisanslı sporcu bulunmaktadır. TAF takviminde dokuz ayrı lig yarışması ve onlarca yurt dışı teması olmak üzere her yıl 200 den fazla faaliyet gerçekleştirilmektedir.

Arşiv


Bağlantılar


Tüm yayın hakları Türkiye Atletizm Federasyonu'na aittir.