Başkan

Fatih Çintimar

FATİH ÇİNTİMAR 

TÜRKİYE ATLETİZM FEDERASYON BAŞKANI

21 Aralık 1969 Erzurum doğumlu olan Çintimar, 1984-2002 yılları arasında aktif olarak atletizm yaptı. Erzurum PTT’de başlayan spor yaşamında milli takım formasını 103 kez giydi. 

Kros ve yol koşularında başarılı sonuçlar alan Çintimar, Avrasya Maratonu’nda kısa yarış (10 kilometre), Trabzon Yarı Maratonu, Türkiye Kros Şampiyonası gibi yarışmalarda birincilikler elde etti. 1996’da Atatürk Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü “Sporda Yönetim ve Organizasyon” dalında ihtisas yapan Çintimar, aynı bölümde 2003 yılına kadar öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2003 yılında Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü olan Fatih Çintimar, 30 Temmuz 2011’de Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu başkanı seçildi.

Çintimar, Erzurum’daki ilk müdürlüğü görevi sırasında 2011 Universiade Kış Oyunları’nın hazırlık komitesinde yer alarak altı yıl boyunca organizasyonun tüm kademelerinde bulundu. 2013’te Mersin’deki Akdeniz Oyunları’nın genel koordinatör yardımcılığını da üstlenen Fatih Çintimar, aynı yıl 28 Eylül’de yapılan olağanüstü kongrede sporcu olarak yıllarını verdiği atletizme federasyon başkanı olarak seçildi. Fatih Çintimar, halen Balkan Atletizm Federasyonları Birliği (ABAF) başkan yardımcılığı ile Avrupa Atletizm Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği göreviyle birlikte İslam Ülkeleri Atletizm Birliği Kurucu Başkanlığı görevini sürdürmektedir. Çintimar’ın İnci Dolu Dağlar ve İpek Yolu’ndan Olimpiyata adlı iki basılı eseri bulunmaktadır.

Başkanın Mesajı

 

Sevgili Atletizm ailem,

Kıymetli gençler,

Bu sene 100. Yılını kutlamış olan Türkiye Cumhuriyeti’ni 100 yıllık bir Atletizm Federasyonu’nun üyesi ve başkanı olmanın gururunu siz atletlerimizin başarılarıyla birlikte yaşıyoruz.

Bayrak sizlersiniz; Türkiye Cumhuriyeti’nin emanet edildiği gençlik olarak 100 yıllık tarihimizde en iyi şekilde ülkemizi uluslararası yarışmalarda temsil eden, bizden önceki şampiyonlardan aldığımız bayrağı, bizden sonraki kuşağa daha iyi bir noktada teslim etmek adına gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz.

Bu yıl Cumhuriyetimizin 100. Yılı. Biz bu önemli yılı coşkuyla kutlayarak hep daha ileriye, daha yükseğe emin adımlarla yürüyoruz. Ülkemizin her ilinin ayrı bir doğal güzelliği, tarihi dokusu bulunuyor. Bizde bu kapsamda müsabakalarımızın planlarını yaparken yöresel özellikleriyle bağdaştırarak bir değerler buluşması olmasını sağlamaya çalışıyoruz. Çocuklarımızın ve gençlerimizin ülkemizin her bir bölgesinde coşkuyla yarışmasını sağlayarak tarihi ve kültürel değerlerimizi de benimsemelerini sağlıyoruz. Bu nedenle Atletizm ailemiz 81 ilimizde yarışabilmenin mutluluğunu yaşıyor.

Ülkemizde atletizm için Cumhurbaşkanımızın sevgisi ve desteğiyle, sayın bakanlarımızın da destekleri ve çalışmalarıyla her ilimizde bir atletizm pisti yapılmış, eksikler tüm hızıyla giderilmiştir. Bu gelişmeler ışığında lisanslı sporcu sayımızın artışı, alt yapımıza yapılan yatırımlar ve hayata geçirdiğimiz projeler ile durmaksızın yolumuza devam ediyoruz.

Sporcularımızın gerek ulusal gerekse uluslararası yarışmalarda aldığı başarılar ile yaptığımız işlerin doğruluğunu ortaya koyuyoruz. Son yıllarda kazandığımız madalyalar ile Avrupa’nın atletizmde yükselen değeri olan sporcularımız, olimpiyat kotaları sayısında ülkemizde en fazla kota alan federasyon olmamız, yine Avrupa’da alınan tüm madalyaların yüzde 80’lik diliminin son dönemde alınmış olması, tarihte Akdeniz Oyunları’nda takım şampiyonluğunun yanı sıra Gençler Dünya Şampiyonası’nda tarihimizde alınan 5 altın madalyanın 4’ünün son dönemde alınmış olması, dünya liderlerinin çıkması, Atletizm ailemizin doğru yolda olduğunun göstergesidir. Var olan eksikliklerimizi tamamlayarak, yolumuza devam ediyoruz.

Tüm bunların yanı sıra 100 yıllık tarihimizde ilk defa Avrupa Salon Şampiyonası’nın organizasyonunu gerçekleştirdik ve yine 2024 Dünya Takımlar Şampiyonası ile Avrupa Kros Şampiyonası gibi büyük organizasyonları bünyemize aldık. Bu organizasyonları da en iyi şekilde gerçekleştireceğiz.

Değerli Dostlarım,

Biz tüm kurullarımızla dün olduğu gibi bu günde kulüplerimiz ile birlikte daha güçlü projelerle daha çok çalışmaya devam edeceğiz. Cumhuriyetimizin 100. Yılının atletizm yılı olmasını istiyorsak birlikte güçlü bir altyapıyla geleceğe adım atacağız. 

Sponsorlarımız
Bağlı Olduğumuz Kuruluşlar


Türkiyedeki en popüler spor dallarından biri olan atletizmde 2023 itibariyle yaklaşık 7 bin 400 kulüp, 341 bin lisanslı sporcu bulunmaktadır. TAF takviminde dokuz ayrı lig yarışması ve onlarca yurt dışı teması olmak üzere her yıl 200 den fazla faaliyet gerçekleştirilmektedir.

Arşiv


Bağlantılar


Tüm yayın hakları Türkiye Atletizm Federasyonu'na aittir.