Haber


Ağlamasıyla Türkiye'de gündem olan Macar kurtarma şefi, depremzede atletlerle buluştu


Ağlamasıyla Türkiye'de gündem olan Macar kurtarma şefi, depremzede atletlerle buluştu

Macaristan Ulusal Arama Kurtarma Teşkilatı'nın ekip şefi Laszlo Pavelcze, "Türkleri çok seviyorum. Türkler, çok saygılı ve misafirperver insanlar. Umarım ihtiyaç olmaz ama olursa yine Türkiye'ye giderim." dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay'da görev yapan Macaristan Ulusal Arama Kurtarma Teşkilatı'nın (HUNOR) ekip şefi Laszlo Pavelcze, "Türkleri çok seviyorum. Türkler, çok saygılı ve misafirperver insanlar. Her zaman Türkiye'ye gideceğim. Umarım ihtiyaç olmaz ama olursa yine Türkiye'ye giderim." dedi

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen Hatay'a Macaristan'dan gelen HUNOR, kentteki bir enkazdan 10 saatlik uğraşlar sonucu 1,5 yaşında bebeği sağ kurtardı.

Enkaz çalışmalarında yaşanılanları Macar televizyonuna anlattığı sırada duygusal anlar yaşayan ekibin şefi Laszlo Pavelcze, sosyal medyada gündem olmuştu.

Türkiye Atletizm Federasyonu ve Budapeşte'deki Türkiye Büyükelçiliğinin katkıları, Macaristan Atletizm Federasyonunun destekleriyle başkent Budapeşte'ye gelen 10 ile 13 yaş aralığındaki 20 depremzede atletle buluşan Pavelcze, sohbet ettiği atletlerle fotoğraf çektirdi.

"O an yaşadıklarımı anlatamadım çünkü çok yoğun duygular içindeydim"

Pavelcze, AA muhabirine yaptığı açıklamada, depremzede atletlerle Macaristan'da bir araya geldiği için mutlu olduğunu söyledi.

Türkiye'nin yeniden toparlandığını gördüğü için sevindiğini belirten Pavelcze, şu ifadeleri kullandı:

"Hepimizin çocukları var. Benim de aynı yaşlarda çocuklarım bulunuyor. Türkiye'ye yaptığım yardım insanlık görevidir. Türklere yardımcı olduğum için çok mutluyum. Hala çok yoğun duygular yaşıyorum. Hatta 1,5 yaşındaki bebeği kurtardıktan sonra Macar televizyonuna verdiğim röportajda kendimi tutamayıp ağlamıştım. Enkaz altından çıkardığımız çocuğumuzun annesi ve babasıyla görüştüm. Durumlarının iyi olduğunu gördükten sonra röportaj gerçekleşmişti. O an yaşadıklarımı anlatamadım çünkü çok yoğun duygular içindeydim."

"Umarım ihtiyaç olmaz ama olursa yine Türkiye'ye giderim"

Pavelcze, depremi yaşayan insanların yeniden gülmeye başladığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Deprem bölgesinin çocukları buraya, Macaristan'a geldi. Geldiklerini duyunca onlarla birlikte olmak istedim. Görüyorum ki mutlular ve iyiler. Bundan dolayı çok mutluyum. Depremden sonra birkaç sefer daha Türkiye'ye gittim. Türkleri çok seviyorum. Türkler, çok saygılı ve misafirperver insanlar. Her zaman Türkiye'ye gideceğim. Umarım ihtiyaç olmaz ama olursa yine Türkiye'ye giderim. Şu an önemli olan benim depremzede çocuklarla bir arada olmam, buna çok seviniyorum. İyi ki buradalar.

 

Kaynakİ

Anadolu Ajansı

Yayın Tarihi : 24.08.2023 14:16:00
Sponsorlarımız
Bağlı Olduğumuz Kuruluşlar


Türkiyedeki en popüler spor dallarından biri olan atletizmde 2023 itibariyle yaklaşık 7 bin 400 kulüp, 341 bin lisanslı sporcu bulunmaktadır. TAF takviminde dokuz ayrı lig yarışması ve onlarca yurt dışı teması olmak üzere her yıl 200 den fazla faaliyet gerçekleştirilmektedir.

Arşiv


Bağlantılar


Tüm yayın hakları Türkiye Atletizm Federasyonu'na aittir.