Haber


'Çocuk Atletizm Şenliği' Antalya’da yapıldı


'Çocuk Atletizm Şenliği' Antalya’da yapıldı

Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) Antalya’da 750  çocuğa atletizmi eğlenceli bir şekilde tanıtmak amacıyla "Çocuk Atletizm Şenliği" düzenledi.

Antalya Konyaaltı sahilinde gerçekleştirilen Çocuk Atletizm Şenliği’ne TAF Başkanı Fatih Çintimar  Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Şube Müdürü İzzet Tekeli, TAF Asbaşkanı Arif Alpkılıç, TAF yönetim kurulu üyesi Sercan Doğan, milli takım koordinatörleri, milli takım antrenörleri, Antalya bölgesi antrenörleri ve çocuklar katıldı.
TAF Başkanı Fatih Çintimar, "Çocuk atletizm şenliğinde bu güne kadar 50.000 civarında çocuğumuza ulaştık.’’ dedi
"Dünya Atletizm Federasyonu ile birlikte ülkemizde düzenlediğimiz Dünya Yürüyüş Şampiyonası etkinlikleri kapsamında Dünya Çocuk Atletizmi (Kids Athletics) dediğimiz çocuk atletizmi şenliğini bugün Antalya'da sizlerin de katılımıyla gerçekleştiriyoruz" ifadelerin kullanan Başkan Çintimar, şunları söyledi:
" Çocuk atletizmi, Dünya Atletizm Federasyonu'nun uluslararası alandaki en büyük gençlik projelerinden birisidir. Bu proje içerisinde 149 tane farklı oyun çeşidi var. 4-13 yaş arası farklı kategorilerde düzenlenen her oyun türü, onları eğlendirecek bir yapıyla yapılıyor. Dünya Atletizm Federasyonu'nun bunu yaparken de hedefi şu. Dünyadaki bütün sporcuların adının atlet olması hasebiyle buradan bütün spor branşlarına bir temel oluşturabilmek, bir spor kültürü oluşturabilmek, bir hareketlilik bilincini oluşturabilmek. Biz bu hareketlilik bilinciyle bu yıl sayın bakanımız Dr. Osman Aşkın Bak'ın da hareketlilik yılı ilan etmesiyle zaten yapmış olduğumuz bu faaliyeti çok daha büyüterek, çok daha geliştirerek 81 ilimiz ve ilçelerimizde gerçekleştirmeye devam ediyoruz. 7 Mayıs da dünyada çocuk atletizm günü olacak. O gün de bütün Türkiye'de bu etkinliği yaparak dünyanın en çok çocuk atletizm etkinliği yapan ülkesi olmak istiyoruz. Şu an 50.000 civarında çocuğumuza ulaştık. Bu bizim için önemli bir şey. Buradaki birçoğunun lisansı yok ama bunlar ikinci kademeye geldiklerinde lisans çıkaracaklar. Lisanslarıyla bu eğitimleri yapacaklar. Çünkü çocuklarımızın eğitimi için günler öncesinde buralarda çocuk atletizmi eğitim kursları açtık. Bu kurslarda da 5.700 civarında hocamız oluştu. Yine Milli Eğitim Bakanımız sayın Yusuf Tekin'e de sonsuz teşekkür ediyorum. Milli Eğitim Bakanlığımız'da da halk eğitimler aracılığıyla 0-4, 4-7 ve daha üst gruplara halk eğitim merkezleri kanalıyla kurslar açılıyor. Bu kurslarda antrenörler, beden eğitimi öğretmenleri görev alıyor. Bu belgeyi alan arkadaşlarımız buralarda kurs açarak hem kendilerine bir maddi kazanç sağlıyor, hem de çocuklarımıza faydalı oluyorlar. Bu da hem bizi hem toplumuzu hem de geleceğimizi mutlu ediyor. Çünkü burada gördüğümüz bu çocuklar ülkemizin geleceği, sporumuzun geleceği. Biz bunları buralarda en iyi şekilde çoğaltarak sayın bakanımızın hareketlilik projesi kapsamında da bunu daha da büyütmeyi, daha geliştirmeyi arzu ediyoruz."

Organizasyonun sonunda yarışmalarda başarı gösteren çocuklara sertifikaları, verildi.

 

FOTO GALERİ

Yayın Tarihi : 19.04.2024 18:44:00
Sponsorlarımız
Bağlı Olduğumuz Kuruluşlar


Türkiyedeki en popüler spor dallarından biri olan atletizmde 2023 itibariyle yaklaşık 7 bin 400 kulüp, 341 bin lisanslı sporcu bulunmaktadır. TAF takviminde dokuz ayrı lig yarışması ve onlarca yurt dışı teması olmak üzere her yıl 200 den fazla faaliyet gerçekleştirilmektedir.

Arşiv


Bağlantılar


Tüm yayın hakları Türkiye Atletizm Federasyonu'na aittir.