Haber


Ersu Şaşma tarih yazdı, 102 yıllık atletizm tarihimizde bir ilke daha imza attık


Ersu Şaşma tarih yazdı, 102 yıllık atletizm tarihimizde bir ilke daha imza attık

Ersu Şaşma tarih yazdı, 102 yıllık atletizm tarihimizde bir ilke daha imza attık
İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen Büyükler Avrupa Atletizm Şampiyonasında Sırıkla Atlama finalinde yarışan sporcumuz Ersu Şaşma, bronz madalya kazanarak bu kategoride kürsüye çıkan ilk sporcu olarak Türk spor tarihine adını yazdırdı. 
Türkiye Atletizm Federasyonunun kuruluşu olan 1922 yılından bugüne kadar uluslararası arenada Türk sporcular, sırıkla atlamada hiç madalya kazanamamıştı. Olimpiyat, Dünya ve Avrupa Atletizm Şampiyonalarında yaşanan bu şanssızlığa Ersu Şaşma son verdi. Roma’daki şampiyonada elemelerde 5.25 metreyi pas geçip 5.45 metreyi ikinci hakkında, 5.60 metreyi ise ilk hakkında geçerek adını finale yazdıran Ersu Şaşma, Büyükler Avrupa Atletizm Şampiyonası son günündeki final yarışında ilk hakkını (5.35 mt) pas geçti. Daha sonra 5.50, 5.65. ve 5.75 metreleri ilk haklarında rahat geçen sporcumuz, 5.82 metreyi yükseltilen çıtayı ise ikinci hakkında geçmeyi başardı. Ersu Şaşma, 5.87’de takıldı, bu derecesiyle yarışmayı üçüncü olarak tamamladı. Ersu Şaşma, bronz madalya kazanarak 102 yıllık tarihte bu branşta kürsüye çıkan ve bronz madalya kazanan ilk Türk sporcumuz oldu. 
Sırıkla atlamada 6.10 metre atlayan Arman Duplantiz birinci olurken, Emmanouil Karalis 5.87 ile ikinci, Ersu Şaşma ve Oleg Zernikel 5.82 metrelik atlayışları ile üçüncü oldular. 
Daha önce Tokyo Olimpiyatlarına da katılan ve ilk kez katıldığı bu dev organizasyonda 10. olan Ersun Şaşma’nın çok başarılı bir sporcu olduğunun altını çizen Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintımar, “Türk sporcularımız artık her kategoride yükselişe geçti. Gurur duyduğumuz sporcularımızdan biri olan Ersun Şaşma da tarih yazdı ve 102 yılda ilk kez sırıkla atlamada madalya kazanarak kürsüye çıktı. Ersu ve Tuğba burada tarih yazdılar. Yönetim kurulumuz ve camiamız adına, milli sporcumuz Ersu Şaşma'yı ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Paris Olimpiyatları kotasını daha önce kazanan sporcumuzun bu başarısını orada da sürdüreceğine inanıyorum” dedi.

Yayın Tarihi : 13.06.2024 00:16:00
Sponsorlarımız
Bağlı Olduğumuz Kuruluşlar


Türkiyedeki en popüler spor dallarından biri olan atletizmde 2023 itibariyle yaklaşık 7 bin 400 kulüp, 341 bin lisanslı sporcu bulunmaktadır. TAF takviminde dokuz ayrı lig yarışması ve onlarca yurt dışı teması olmak üzere her yıl 200 den fazla faaliyet gerçekleştirilmektedir.

Arşiv


Bağlantılar


Tüm yayın hakları Türkiye Atletizm Federasyonu'na aittir.