Haber


TUĞBA DANIŞMAZ’DAN REKOR, KOTA VE GÜMÜŞ MADALYA


TUĞBA DANIŞMAZ’DAN REKOR, KOTA VE GÜMÜŞ MADALYA

İtalya’nın başkenti Roma’da devam eden Büyükler Avrupa Atletizm Şampiyonasında üç adım atlama finalinde yarışan Tuğba Danışmaz, Avrupa 2.si oldu. Milli atletimiz, Türkiye rekorunu elde ettiği şampiyonadaki derecesiyle olimpiyat biletini de almayı başardı.
2023 Avrupa Salonda altın madalya kazanan Tuğba Danışmaz 2024 Avrupa açıktada gümüş madalya kazanan ilk isim oldu.
Roma Stadyumunda düzenlenen Avrupa Şampiyonasında, elemelerde 14.27 mt. atlayarak finale yükselen Tuğba Danışmaz, finaldeki ikinci atlayışında 14.57 metre atlayarak Avrupa ikincisi oldu. Paris Olimpiyatları kotası alan milli atletimiz, bu atlayışıyla kendisine ait olan 14.52 metre olan Türkiye rekorunu da kırmayı başardı.
Tuğba Danışmaz 14.57 metre atlayarak gümüş madalya kazanarak kürsüye çıkarken, Üç Adım Atlamada altın madalyayı Ana Peleteıro-Compaoré  14.85m (İspanya), bronz madalyayı ise Ilionis Guıllaume 14.43m (Fransa) kazandı..
Milli atlet Tuğba Danışmaz, İstanbul’da yapılan 2023 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası finalinde 14.31’lik derecesiyle Türkiye rekoru kırarak altın madalya kazanmıştı. 
Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, “Tuğba Danışmaz çok değerli ve başarılı bir sporcumuz. Çok başarılı bir yarışma çıkardı, rekor, madalya ve kota alarak hepimizi gururlandırdı. Sporcumuzu ve antrenörlerini kutluyor, ülkemiz adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yayın Tarihi : 9.06.2024 23:07:00
Sponsorlarımız
Bağlı Olduğumuz Kuruluşlar


Türkiyedeki en popüler spor dallarından biri olan atletizmde 2023 itibariyle yaklaşık 7 bin 400 kulüp, 341 bin lisanslı sporcu bulunmaktadır. TAF takviminde dokuz ayrı lig yarışması ve onlarca yurt dışı teması olmak üzere her yıl 200 den fazla faaliyet gerçekleştirilmektedir.

Arşiv


Bağlantılar


Tüm yayın hakları Türkiye Atletizm Federasyonu'na aittir.