Haber


Türkiye Karışık Bayrak Maratonda Olimpiyat kotası aldı


Türkiye Karışık Bayrak Maratonda Olimpiyat kotası aldı

 

Pazar günü (21 Nisan ) Dünya Atletizm Yarışı Yürüyüş Takımlar Şampiyonası Antalya 24'teki performanslarının ardından Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'nda maraton yarışı yürüyüş karma bayrak yarışına (22 takım) otomatik olarak katılmaya  hak kazandı.

Maraton yürüyüşü karma bayrak yarışı, yeni disiplinin ana eleme etkinliği olan WRW Antalya 24 ile birlikte Ağustos ayında Paris'te Olimpiyatlara ilk kez çıkıyor.

Bayrak yarışı, maraton mesafesini (42.195km) yaklaşık olarak eşit mesafedeki dört ayakta tamamlayan bir erkek ve bir kadından oluşan takımlardan oluşur. Her atlet, erkek, kadın, erkek, kadın dönüşümlü olarak iki ayakla yarışır.

Antalya'da toplam 22 takım Paris'e yer buldu. İlk 22 takımın en fazla beşi aynı ülkeden ikinci bir takım olabilir ve Japonya, İspanya, Avustralya, Çin ve Kolombiya'nın her biri ikişer takımla yarışmaya hak kazandı.

Antalya'da yapılan Dünya Takımlar Yürüyüş Şampiyonasına katılamayan  takımlar, maraton yarışı yürüyüşü karma bayrak yarışı en iyi performans listesine girerek Paris'e katılma şansına sahip olmaya devam ediyor. Eleme döneminde (31 Aralık 2022 - 30 Haziran 2024) en iyi performans listesinde yer alan ve yürüyüş yarışı gereksinimlerine uygun etkinliklerden üç takım daha kalifiye olabilir. Bu üç ek takım, Dünya Atletizm Yarışı Yürüyüş Takım Şampiyonası Antalya 24'e katılmış olan bir ülkeden olamaz.

MADALYALAR

6 ülke altın madalya kazandı
4 ülke gümüş madalya kazandı
5 ülke bronz madalya kazandı
8 ülke madalya kazandı

Dört bölgeden ülkeler altın madalya kazandı:
Asya – 1 ülkeden 3 altın (Çin)
Avrupa – 3 ülkeden 4 altın (İspanya, İtalya ve İsveç)
Güney Amerika – 1 altın (Peru)
Okyanusya – 1 altın (Avustralya)

 

Türkiye Karışık Bayrak Maratonda Olimpiyat kotası aldı

Dünya Yürüyüş Şampiyonası Karışık Bayrak Maraton Yarışı ile sona erdi.

Salih Korkmaz ve Meryem Bekmez'den oluşan milli takımımız, Dünya Yürüyüş Takımlar Şampiyonasında ilk defa yapılan karışık bayrak maraton yarışında Paris 2024 kotası aldı.

Karışık Bayrak Maraton Yarışında Francesco Fortunato ve Valentina Trapletti'den oluşan İtalya 2 takımı 2.56.45'lik derecesi ile altın, Koki Ikeda ve Kumiko Okada'dan oluşan Japonya takımı 2.57.04'lik derecesiyle gümüş, Alvaro Martin ve Laura Garcia-Caro'dan oluşan İspanya takımı ise 2.57.47lik derecesiyle bronz madalya kazandı.

Bu sonuçlarla; İtalya 2, Japonya, İspanya, Meksika, Brezilya, Avustralya, İspanya 2, Ukrayna 3, Fransa, İspanya 3, Çin 2, Çin, Kolombiya 2, Almanya, Kolombiya, Avustralya 2, Japonya 3, Hindistan, Meksika 2, Türkiye, Slovakya, Ukrayna 2 takımları Paris 2024'te ilk defa düzenlenecek karışık bayrak yarışında madalya arayacak.

FATİH ÇİNTİMAR: "BUGÜN ANTALYA'DA BİR TARİH YAZDIK"

Organizasyonun ardından açıklamalarda bulunan Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, "Bugün Antalya'da bir tarih yazdık. Dünyada ilk defa yapılan karışık bayrak maraton yarışını tamamladık. Buradan 22 takım Paris 2024'e kotalarını aldı. Biz de aldık. Çok zor bir yarışı hep beraber seyrettik. Yarışmaya katılan tüm sporcuları tebrik ediyoruz. Burada madalya alabilmek çok iyi olacaktı ama penaltı puanları neticesinde takım geriye doğru düştü. Ama biz burada kendi kotalarımızı alarak, özellikle 20 km erkeklerde Mazlum Demir sporcumuzun en iyi derecesini elde etmesi çok önemliydi. O da inşallah olimpiyat kotasını ranking sistemiyle elde edecek. Bayrak takımımız direkt olimpiyat kotası aldı. Bu bizim için son derece önemli ve mutlu ediciydi" diye konuştu.

Yayın Tarihi : 22.04.2024 13:16:00
Sponsorlarımız
Bağlı Olduğumuz Kuruluşlar


Türkiyedeki en popüler spor dallarından biri olan atletizmde 2023 itibariyle yaklaşık 7 bin 400 kulüp, 341 bin lisanslı sporcu bulunmaktadır. TAF takviminde dokuz ayrı lig yarışması ve onlarca yurt dışı teması olmak üzere her yıl 200 den fazla faaliyet gerçekleştirilmektedir.Arşiv
Bağlantılar
Tüm yayın hakları Türkiye Atletizm Federasyonu'na aittir.